מגזין הומלס / חיות מחמד

מי מפחד מכלבים?

מי מפחד מכלבים?

טיפול בפחד מכלבים

מצד אחד ידידו הטוב של האדם, מצד שני חיה בעלת עבר פראי. איך אפשר להסביר מדוע אנשים מפחדים מכלבים, האם ניתן לטפל בכך ומהו ההבדל בין פחד מכלבים בגיל צעיר לבין פחד מצטבר בגיל מבוגר?

״מדברים עם כלבים״ 06/09/2019

הכלב הוא בעל חיים בעל מעמד אמביוולנטי בתרבות שלנו. בניגוד למינים אחרים של בעלי חיים אשר סביבת מחייתם מופרדת לחלוטין מזו של האדם, או כאלו הנשלטים על ידי האדם באופן מלא (דוגמת חיות משק), הכלב הוא אחד המינים הבודדים והבולטים החיים ממש יחד עם בני האדם, כבן בית ובן משפחה לכל דבר ועניין. מאות מיליוני כלבים בכל רחבי העולם מהווים חלק בלתי נפרד מהתא המשפחתי ונאהבים על ידי בעליהם כאילו היו עוד ילד במשפחה. עם זאת, לא מעט אנשים דווקא נוטים לפתח חשש מכלבים, או אפילו פחד של ממש. מהן הסיבות לפחד אותו חווים לא מעט אנשים, ילדים ומבוגרים כאחד, מכלבים? אף חשוב מכך – איזה סוג של טיפול בפחד מכלבים הוא מומלץ וידוע כאפקטיבי, ועבור מי בדיוק הוא מיועד?

הסיבות לחשש מכלבים

הסיבות העיקריות לחשש מכלבים, המשותפות ללא מעט אנשים, הן סיבות ברורות ברובן. ספציפית, ניתן לציין את העובדה כי למרות היותו כיום ידידו הטוב ביותר של האדם, הכלב התפתח ממש לא מזמן (בקנה מידה אבולוציוני) מהזאב – בעל חיים טורף, פראי ומבחינות רבות גם מפחיד. כמובן שגם בקרב כלבים רבים כיום ניתן למצוא את הדמיון לזאבים מהם התפתחו, למרות שרובם המכריע של הכלבים הרבה פחות מאיימים מאשר זאבי פרא, ולרוב מדובר בבעל חיים מבוית ובעל סימפטיה גדולה מאוד לבני אדם, כך שברור כי פחד זה אינו רציונאלי או אפקטיבי משום בחינה.

יש לציין כי כמובן שקיימים בעולם גם כלבים מסוכנים, ומקרים מצערים למיניהם בהם תקפו כלבים בני אדם קרו ועדיין קורים מדי פעם, למרות שמבחינה סטטיסטית הסיכוי לכך הוא אפסי. מינים מסוימים של כלבים ידועים יותר כפראיים ומסוכנים, ומספיקה תקיפה אחת פעם בכמה שנים על מנת להותיר בזיכרון של רבים את התמונה הזו, אשר בונה חשש או פחד של ממש מכלבים באשר הם, ולא בהכרח מכלב ספציפי אשר תקף אדם כלשהו.

בעוד הסכנה הנשקפת לנו מכלבים היא אפסית ביחס לאינספור סכנות אחרות אליהן אנו חשופים, אך מפחדים מהן הרבה פחות (דוגמת המכונית שלנו), ברור כי מדובר בפחד אי-רציונאלי, בלתי הכרחי ולא מועיל בעליל. לכן, פותחו שיטות אפקטיביות שונות לטיפול בפחד מכלבים אצל ילדים ומבוגרים כאחד.

טיפול בפחד מכלבים אצל ילדים

חלק ניכר מהסובלים מחשש מכלבים הם כמובן ילדים בגילאים שונים, והכוונה אינה רק לילדים אשר חוו חוויה טראומטית הקשורה לכלבים, אלא גם (ואולי במיוחד) לכאלו אשר כמעט ולא באו בשום סוג של אינטראקציה עם כלבים בחייהם.

מובן שכאשר מתגלה כי ילד/ה מסוימים מפתחים חשש מכלבים, מומלץ ביותר להתחיל ולטפל בפחד זה כבר מגיל צעיר ככל הניתן.

הטיפול בפחד מכלבים אצל ילדים רלוונטי גם עבור ילדים החיים בבתים בהם אין ולא צפוי להיות כלב, מאחר ואנחנו וילדינו נתקלים בכלבים מדי יום, כאשר אנחנו הולכים ברחוב שמתחת לבית. ילד הסובל מחשש מכלבים יחווה פחד על בסיס יומי כאשר ייתקל בכלבים ברחוב, וטוב יהיה אם יסייעו לו מבעוד מועד לטפל בפחד זה ולהתגבר עליו.

יש לציין כי מסגרות מקצועיות המתמחות בטיפול בפחד מכלבים אצל ילדים עושות שימוש בשיטות שונות אשר הוכיחו עצמן זה מכבר כאפקטיביות עבור מטופלים בגיל צעיר. לרוב יכלול טיפול זה גם אינטראקציה קרובה ומקרבת בין הילדים לכלבים, בסביבה בטוחה ומוגנת כמובן, ועם כלבים בעלי אופי רגוע ונעים.

רלוונטי בכל גיל - טיפול בפחד מכלבים אצל מבוגרים

בעוד מומלץ כמובן לטפל בפחד זה (כמו בכל בעיה דומה אחרת) בגיל כמה שיותר צעיר, אנשים רבים מפתחים פחד מכלבים רק בגילאים מבוגרים יחסית, או גוררים עימם פחד זה מגילאי הילדות ולאורך כל חייהם.

בהקשר זה חשוב לציין כי השיטות הקיימות כיום לפחד בטיפול מכלבים רלוונטיות עבור כל גיל, ומיועדות גם עבור מבוגרים בכל גיל. אנשים מבוגרים החוששים מכלבים, פעמים רבות משכנעים עצמם כי הם שולטים בפחד זה ופשוט מעדיפים שלא להתקרב לכלבים, מבלי שבכלל יהיו מודעים לכך שהם חווים תסמינים של פחד וחרדה פעמים רבות כאשר הם נמצאים בקרבת כלבים. הם אינם מבינים כי ניתן לשפר את מצבם משמעותית באמצעות התייחסות לנושא זה, וקבלת טיפול מקצועי והולם לפחד מכלבים אצל מבוגרים.

לסיכום, ברובם המכריע של המקרים אין כל סיבה לחשוש או לפחד מכלבים. עבור ילדים ומבוגרים אשר בכל זאת מפתחים פחד מכלבים מומלץ ביותר לנסות טיפול מקצועי ייעודי עבור בעיה זו, טיפול אשר הוכיח עצמו כאפקטיבי באינספור מקרים בשנים האחרונות.״מדברים עם כלבים״, המרכז ליחסי אדם וכלב

 

כתבות נוספות


גולדן רטריבר - כלבלב עם לב זהב
גולדן רטריבר (Golden Retriever) הוא בין גזעי הכלבים היותר פופולריים בארץ ובעולם, ולא במקרה. מדובר בגזע נוח וחברותי במיוחד, מה שהופך את גידולם של כלבים אלו כחיות מחמד לחוויה לכל המשפחה. אם חלמתם לאמץ חבר על ארבע שיהיה שותף נאמן לחיים שתוכלו לאהוב ולקבל ממנו אהבה בחזרה, כלבי גולדן רטריבר הם יופי של בח...בורדר קולי - כלב הרועים הטוב בעולם
בורדר קולי נחשב ככלב הרועים הכי טוב בעולם. מדובר בכלב חכם בצורה יוצאת דופן, שנהנה לרצות את בעליו ולבצע משימות שונות שניתנות לו. הבורדר קולי הוא גם כלב פעיל מאוד שנהנה להשליט סדר בסביבתו.אם אתם מוכנים להשקיע בגידול כלבכם, בהפעלתו, במיצוי האינטליגנציה שלו ובאילופו באופן עקבי, הרי שאימוץ של כלב בורדר ק...רועה בלגי - כלב מיוחד לאנשים מיוחדים
רועה בלגי הידוע גם בשם "מלינואה" (על שם העיר הבלגית "מאלין" שבה הוא נוצר לראשונה), הינו כלב נבון, נאמן, ופעיל, המתאים לשימוש הן ככלב עבודה בתנאים מסוימים, והן ככלב מחמד.יורקשייר טרייר - סופרסטאר אלגנטי ומסור
יורקשייר טרייר הוא אחד הכלבים הזוהרים ביותר למראה, שגם נראה מאוד מודע לעצמו. הוא כלב היפואלרגני ,יש לו פרווה ארוכה, יפה ורכה, על הגוף ועל הראש, והוא אהוב במיוחד על סלבריטאים, שנוהגים לקשט אותו במגוון תכשיטים ותספורות ולקחת אותו איתם לכל מקום - כשהוא נישא בתוך תיקי יוקרה של מעצבים נחשבים.


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה