מגזין הומלס / רכב

כך תבחרו בין רכב היברידי לרכב רגיל

כך תבחרו בין רכב היברידי לרכב רגיל

בשנים האחרונות אנחנו שומעים יותר ויותר על המושג רכב היברידי. אומרים שהוא יקר, אך חסכוני ואומרים שהוא העתיד של פתרונות התחבורה הפרטיים. אבל, לחלק מהאנשים אין מושג מהו בעצם רכב מהסוג הזה, למי הוא מתאים ומה הופך אותו לכל כך מיוחד. לכן, המאמר הבא ינסה להבהיר חלק מהמושגים הקשורים לקונספט של הנעה היברידית ובסופו תוכלו להחליט אם זהו סוג הרכב המתאים לכם, או שמא אתם יכולים להסתפק ברכב רגיל.

29/06/2021

מה זה בעצם היברידי?

התרגום לעברית של המונח "היברידי", הוא כלאיים. כלומר, עירוב של סוגים שונים הקשורים לאותו תחום. המונח נהיה נפוץ בתקופת הקורונה, אז החלו לעבוד וללמוד במתכונת היברידית, המשלבת בין עבודה במשרד או לימודים בבית הספר, לבין פגישות ושיעורים הנערכים באמצעות שיחות וידאו. בהקשר של רכבים היברידיים, הכוונה היא לשילוב בין מנוע חשמלי לבין מנוע בעירה פנימית, בדרך כלל בנזין. מערכת ההפעלה של מכוניות היברידיות מאפשרת ליהנות במקביל מהיתרונות של כל סוג מנוע. מנועי בעירה פנימית מאפשרים תדלוק קצר ולאחריו נסיעה ממושכת, פועלים בטווח רחב של טמפרטורות ואינם דורשים סוללות כבדות ויקרות כמו המנוע החשמלי. יחד עם זאת, גם למנועים חשמליים יש כמה יתרונות: הם אינם מזהמים את הסביבה ונחשבים לשקטים, מספקים כוח בקלות ומנצלים את האנרגיה שלהם ביעילות. רכב היברידי כולל כאמור מערכת הנעה המנוהלת בצורה ממוחשבת והיא זו שמפעילה כל מנוע בתורו ולפעמים אף במקביל, בהתאם לתנאי הסיטואציה.

 

ממה נובעים ההבדלים בעלויות?

רכבים היברידיים נחשבים יקרים יחסית וזאת כתוצאה מעלויות הייצור הגבוהות שלהם. כפל המנועים, המצבר הגדול ויחידת הניהול והבקרה הממוחשבת, הם רק חלק מהאלמנטים המייקרים אותם. בנוסף, אלו הם רכבים כבדים יותר במשקלם וגם עלויות הטיפול והאחזקה בהם יותר יקרות – הן בשל החלקים המרכיבים אותם והן בשל המיומנות והידע הספציפיים הנדרשים על-מנת לתקן בהם תקלות. לא בכל מוסך יוכלו לטפל במכונית ההיברידית שלכם. תצטרכו למצוא מוסך המתמחה בכך וגובה בין השאר תשלום המגלם בתוכו את הידע בטיפול במכוניות מסוג זה.

 

ההבדלים בעלויות משתווים מעט בין הרכבים

מכיוון שרכבים היברידיים נחשבים ידידותיים יותר לסביבה, ממשלת ישראל החליטה לעודד רכישת רכבים מסוג זה על-ידי הטבת מס. המס על רכישת רכב מסוג זה עמד על 30% בלבד ממחיר הקניה, לעומת 72%-95% ממס הקניה עבור רכב רגיל. בשנית 2019 הוחלט לקצץ בהדרגה הטבות אלו, עד לביטולן המלא ב 2024. בנוסף, חלק מהרשויות המקומיות בארץ העניקו על-דעת עצמן אפשרות לחניה חינם ללא הגבלת זמן לרכבים היברידים. בנוסף, עבור מי שסגנון הנסיעה שלו מתאים לרכבים מהסוג הזה, ההשקעה בהם משתלמת, משום שהיא חוסכת בעלויות על דלק.

 

אילו רכבים היברידים ניתן לקנות בישראל?

בישראל ניתן לרכוש רכב היברידי של מותגים מסוימים בלבד וההיצע דל יותר מזה של מכוניות רגילות. סביר להניח שככל שיעברו השנים, הרכבים האלו יהיו נפוצים ופופולריים יותר ויהיה ניתן לרכוש אותם בדיוק כמו רכבים רגילים.

 

בחרו רכב לפי הצרכים שלכם

על אף שהם נחשבים טרנדים ואופנתיים, רכבים היברידיים מומלצים בעיקר למי שנוסע בסביבה אורבנית או בדרכים עם פקקי תנועה, שכן נסיעה איטית ומקוטעת מנצלת הכי הרבה את היתרונות של רכב עם מערכת הפעלה היברידית. לעומת זאת, מי שנוהג למרחקים ארוכים במהירות, ייהנה יותר מהיתרונות של רכב רגיל ברמה גבוהה ולכן כדאי לו לשקול לרכוש רכב בעל מערכת הפעלה רגילה המבוססת על מנוע בנזין.
 

כתבות נוספות

 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה