מגזין הומלס

קבלת החזר מס מהמדינה - איך זה מתבצע?

קבלת החזר מס מהמדינה - איך זה מתבצע?

בשנים האחרונות עלה לנושא חשוב מאוד לשיח הציבורי והוא היכולת של כמעט כל אזרח במדינה לקבל החזרי מס מהמדינה. אך, לרובנו אין באמת מושג איך מתבצע הליך קבלת החזר המס או מאילו סיבות ניתן לקבל החזר.

18/07/2021
פיננסים

 

למה שהמדינה תחזיר לי מס?

מס ההכנסה אותו אזרחי מדינת ישראל משלמים מחושב באופן גורף לתקופה של שנה לועזית אחת. המשמעות היא שאם בתחילת השנה השכר שלכם עמד על 10,000 שקלים, אך בהמשך השנה החלטתם להוריד את אחוזי המשרה שלכם וכעת אתם מרוויחים רק 8,000 שקלים, עדין שילמתם לאורך כל השנה על בסיס החישוב התואם את השכר ההתחלתי.

הגורמים המקצועיים העוסקים במס ההכנסה ובהחזרי המס מודעים לבעיה זו ולעובדה שישנם מקרים רבים בהם אזרחים במדינה עשויים להיות זכאיים להחזרי מס מסיבות אישיות או מקצועיות שונות. לצורך כך בדיוק קם מנגנון החזרי המס. 

 

איך מקבלים החזר מס?

לצורך קבלת החזר מס עליכם להגיש דו"ח הכנסות כולל בתוכו אישורים על ההכנסות שלכם ושל בני זוגכם. מדובר על כלל האישורים החל מהכנסות ממעסיקים ועד לקצבאות או תגמולים שהתקבלו מביטוח לאומי. בנוסף יש להגיש את כל האישורים הרלוונטיים המעידים על זכאות להטבות מס או על שינויים בסטאטוס האישי או המקצועי שהתרחשו לאורך 6 השנים האחרונות בהן אתם דורשים את החזרי המס.

מי זכאי להחזר מס?

הסטטיסטיקה מדבר על 50% מבין אזרחי מדינת ישראל אשר מגיע להם החזר מס מ-6 שנות המס האחרונות. ישנן סיבות רבות לקיומו של החזר מס, בדרך כלל זה נובע משינוי שהתרחש בחיים האישיים, המקצועיים או האקדמיים של מבקש ההחזר.

החזר מס על ילדים

מדינת ישראל דוגלת העידוד הילודה ועזרה כלכלית המגיע בצורת קצבת ילדים וכן בצורת נקודות הזיכוי ממס הכנסה.

ההטבות על לידת ילדים מגיעה עוד בשלב ההיריון ונמשכת עד להגעת הילדים לגיל 18. כחלק מכך בשנת הלידה עצמה האם זכאית לנקודה וחצי של זיכוי ממס. לאחר שנת הלידה עצמה ובמשך 4 השנים הבאות ישנה זכאות לשתי וחצי נקודות בשנה. לאחר מכן, החל מגיל 6 ועד לגיל 17 ההורים זכאים לנקודת מס אחת, בשנה ה-18 להולדת הילד ההורים זכאים לחצי נקודת זיכוי ממס.

בדרך כלל לאורך השנים הנקודות מתעדכנות כבר בתחילת השנה דרך הגשת טופס 101 עדכני, אך בשנים בהן נולדים הילדים המס מחושב באופן שאינו כולל את הצטרפותו של הילד החדש למשפחה ולכן אתם עשויים להיות זכאים להחזרי מס.

החזר מס להורים יחידניים

נוסף לנקודות מס הרגילות הניתנות לכל הורה על כל ילד, להורה יחידני מגיעה נקודת זכות נוספת על עצם היותו הורה יחדני. במקרים אלו, מרבית ההורים אינם מכירים את הזכות הזו ולכן מפספסים את הזכאות לקבל את ההנחה במס לאורך שנים ארוכות.

בכל מקרה כדי לקבל את הזכאות רטרואקטיבית ניתן להגיש בקשה להחזר מס עד 6 שנים אחורה וכמו כן, חשוב למלא את טפסי 101 בהתאם ובכך לקבל את ההנחה גם לאורך השנים הבאות.

החזר מס לידועים בציבור

אזרחים רבים במדינת ישראל בוחרים בשנים האחרונות להימנע מנישואים ברבנות ולבחור באפשרות אחרת המגדירה אותם כידועים בציבור. העובדה שיותר ויותר זוגות בוחרים לקשור את הקשר שלהם ולהפוך אותו לפורמלי באופן הזה דורש מהמדינה לבצע התאמות אשר יאפשרו לזוגות ידועים בציבור לקבל את כל ההטבות השוות לאלו של זוגות נשואים. אומנם נכון לשנת 2021 הזכויות הללו אינן שוות לחלוטין, אך חלק מהטבות המס של זוגות נשואים קיימים גם עבור זוגות ידועים בציבור.

לדוגמה זוגות ידועים בציבור זכאים לכל ההטבות הקשורות בילדים כפי שזכאים לכך הורים נשואים.

 

החזרי מס לסוחרים בשוק ההון

בשנים האחרונות אנשים רבים, החלו לסחור בשוק ההון כצורך בהשלמת הכנסה או בעבודה נוח מהבית או אף מהנייד. כחלק מעבודה זו ניתן להרוויח סכומים רבים ומשמעותיים. על כל אלו תדרשו לשלם 25% מס על הרווח עצמו.

אך, במצב של מסחר בשוק ההון רשויות המס מתחשבות גם בהפסדים האפשריים של המשקיעים. כתוצאה מכך ניתן לקבל החזרי מס לסוחרים בשוק ההון על הפסדים בתחום.

החזרים אלו יכולים להיות משמעותיים מאוד ולהגיע לאלפי שקלים, אך אנשים רבים אשר עוסקים בתחום רק באופן חלקי אינם מכירים את האפשרויות הללו ולכן  מפסידים כסף רב שיכלו לקבל כחלק מהחזרי המס.

 

החזר מס לחברות

חברות נחשבות לישות עסקית סבוכה אשר מנהלת את ההכנסות וההוצאות שלה בדרך כלל לאורך שנים ולא רק פר חודש. נוסף לכך, ההכנסות וההוצאות של חברה עשוי להשתנות באופן משמעותי מאוד ואף להגיע לרמות של הכפלת ההכנסות או הפסדים רבים מאוד.

על פי החוק בישראל, חברות משלמות את תשלומי המיסים כמקדמה ולפי הצפי של החברה לרווחים באותה שנת מס. במידה ובאותה שנת מס החברה לא הגיעה לרווחים הצפויים היא יכולה לבקש החזר מס על ההפרש.

 

החזר מס בגין קבלת פיצויים

אנשים רבים אשר מסיימים את משך העסקתם במקום עבודה מסוים זכאים לקבל פיצויים בגין סיום העבודה. פיצויים אלו דרושים במס. חלק מסכום הפיצויים אינו דורש תשלום במס, אך לעיתים נוצר מצב בו אנשים משלמים מס רב יותר מהדרוש על הפיצויים שקיבלו. גם במקרים אלו ניתן לבקש החזר מס על ההפרש בין המיסוי ששילמתם לזה שהייתם אמורים לשלם.

 

החזר מס על משכנתא

רכישת דירה בישראל דורשת בכמעט 100% מן המקרים לקיחה של משכנתא לשנים ארוכות מאוד. נוסף על תשלומי המשכנתא נדרשים הלווים גם לשלם על ביטוחי חיים וביטוח מבנה. ורבים מאוד אינם יודעים שתשלומים אלו מוגדרים בתור תשלומים המעניקים זכאות לקבל החזר מס היות והם מורידים את ההכנסה שלכם שעליה הייתם אמורים לשלם את מס ההכנסה בפועל.

לכן, אם יש ברשותכם משכנתא פעילה בשש השנים האחרונות, ככל הנראה שמגיע לכם החזר מס על חלק מתשלומי הביטוחים שנדרשתם אליהם.

 

החזר מס על רכב היברידי

אחת המטרות של החזרי המס השונים הינה לדרבן את הציבור לפנות בכיוון כלכלי, מקצועי, גיאוגרפי או סביבתי מסוים. הדוגמה הטובה ביותר לכך הינה בהקשר של רכבים היברידים.

רכב היברידי הינו רכה המשלב בין סוללה חשמלית ומנוע בנזין. בעת הפעלת מנוע הבנזין, הסוללה החשמלית נטענת ומאפשרת לרכב את המשך הנסיעה בשימוש של אנרגיה חשמלית. כדי לעודד את אזרחי המדינה לפנות לכיוון של רכבים היברידים ולהוריד את זיהום האוויר המדינה החילה על רכבים מהסוג מס רכישה נמוך של 30% בלבד. עם כי, המס עלה בשנת 2020 והגיע לעד 45%. אך עדין מדובר על מס נמוך מזה של רכבים רגילים.

גם במקרה זה, אם שילמתם את מולו מס הרכישה על הרכב ההיברידי שברשותכם מגיע לכם החזרי מס על כך.

 

החזר מס בתקופת הקורונה

תקופת הקורונה שאינה נגמרת הובילה את כולנו לבצע שינויים רבים מבחינה אישית, מבחינה מקצועית ואף מבחינה כלכלית. אנשים רבים הוצאו לחל"ת, פוטרו, הורידו את אחוז המשרה ואף נאלצו לשנות כיוון ולחליף עבודה.

היות והמס בישראל מחושב בממוצע צפוי של שנה קדימה, תוקפת הקורונה בה עסקים רבים לא הגיעו להכנסות שציפו להן ועובדים שכירים רבים עברו טלטלה כלכלית בשכר שלהם, הובילה לכך שאחוז רב יותר של אזרחים יהיו זכאים לקבל החזרי מס אל מול השינויים שחוו בתקופה זו.

 

 
 

כתבות נוספות


כך תוכלו לשפר את מהירות האינטרנט הביתי בכל החדרים
בעוד שבעבר, שימש האינטרנט הביתי בעיקר לצרכים כמו מפגשים חברתיים, הפגת השעמום ומשחק, אין ספק כי כיום מדובר בכלי חיוני ביותר, המשרת אותנו בכל תחומי החיים שלנו, ובכלל זה עבודה ולימודים. כאשר אנו חווים מהירות גלישה איטית, הדבר עשוי לעכב אותנו משמעותית ולהשפיע על לוחות הזמנים שלנו, או סתם לתסכל אותנו ולמ...5 טיפים שיעזרו לכם לגייס משכנתא
הלוואה לרכישת דירה, או בקיצור משכנתא, היא סכום כסף גדול שניתן לאדם שנמצא זכאי לכך על ידי הבנק במטרה שישתמש בו לרכישת דירה ויבצע החזר מסודר של הסכום, בתוספת ריבית כמובן, מדי חודש בחודשו לאורך מספר שנים.מה ההבדל בין תמ"א לפינוי בינוי?
תמ"א 38/1, תמ"א 38/2 ותוכנית "פינוי בינוי" אלו 3 תכניות דומות, אך בהחלט שונות. עם זאת, בעוד שברור מהו ההבדל המהותי בין תמ"א 38/1 לבין תמ"א 38/2 (שיפוץ מבנה לעומת בניית מבנה חלופי), הרי כשמדובר על ההבדל שבין תמ"א 38/2 לבין "פינוי בינוי" ההבדלים נעלמים, לפחות עבור מי שאינו בקיא בתחום.כיצד להפוך מעבר דירה ליעיל וקל
אחת התקופות המרגשות בחיינו מתחילות כשאנו מחליטים שהגיע הזמן לעבור דירה – זה לא משנה אם מדובר בדירה שכורה חדשה או שהתמזל מזלכם לרכוש נכס משלכם, מעבר דירה למקום מגורים חדש הוא מרגש ומאתגר באותה מידה, כשהמטרה היא בסופו של דבר להתמקד בחלק המרגש ולהפוך את התהליך לכמה שפחות מאתגר.


 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה