מגזין הומלס / רכב

טיפול עו"ד תעבורה בעבירות מצולמות

טיפול עו"ד תעבורה בעבירות מצולמות

בשנים האחרונות, אנו רואים מגמה של עליה בשימוש באמצעים טכנולוגים, לצורכי אכיפת עבירות תנועה. עבירות תנועה יכולות להיות מסוג, ברירת משפט עם נקודות וכן עבירות מסוג הזמנה לדין.

08/05/2022

כאשר אנו מדברים על עבירות מהירות כמו, דיבור בטלפון בזמן נהיגה או נהיגה במהירות מופרזת. עלינו להבין כי לצד העבירות המצולמות ישנו ניקוד. לכן לפני שאתם רצים לשלם את הקנס, דעו לכם, כי תשלום שווה הודאה וברגע התשלום הניקוד יכנס לתוקפו. לכן עצרו שנייה והתייעצו עם עורך דין תעבורה , בטרם החלטה לשלם את הדו"ח.

 

אלו מכשירים אכיפה מבצעים צילום

 ובכן יש לנו מספר מכשירים המצלמים עבירות תנועה כגון, נהיגה במהירות מופרזת, עבירת אור אדום וכן דיבור בטלפון בזמן נהיגה.

 

מצלמת מהירות מסוג א – 3

מדובר במצלמות הכתומות אותם אנו רואים בצידי הכבישים בישראל. מדובר במצלמה הפועלת על טכנולוגיית שדה מגנטי. כלומר בכביש מושתלים 2 פסים מגנטים מקבילים ובמרחק של שתיים וחצי מטר אחד מהשני. ברגע שהנהג עולה על הפס הראשון המצלמה נדרכת ובאמצעות אלגוריתמים יודעת לחשב את המעבר מפס 1 לפס 2.

המידע שנקלט במצלמה, נשלח באמצעות רשת סלולרית, למרכז בקרה. במרכז הבקרה גורם אנושי בוחן את התמונות ולאחר כל הפרוצדורה נשלח לנהג הודעה על ביצוע עבירת תעבורה.

מצלמות א 3 לאכיפת עבירות נהיגה באור אדום –

מלבד האכיפה של מהירות, מצלמות מסוג א – 3 גם מצלמות עבירות של נסיעה באור אדום. לאחר המעבר על הפסים המגנטים, נעשות שתי תמונות לרכב המצולם אחת בכניסה לרמזור ואילו השנייה באמצע הצומת.

 

מצלמות טקטיות לאכיפת עבירות של דיבור בטלפון בזמן נהיגה

מבחינת משטרת ישראל, השימוש בטלפון בזמן נהיגה הוא אחד הגורמים לתאונות קשות. אחד הבעיות הקשות בדוחות מסוג זה. זה שהם גם מתעדות את הפנים של המדבר וגם את הטלפון, כך שקשה מאוד לבטל את הדו"ח.

 

הטיפול בדוחות מסוג ברירת משפט / קנס עם ניקוד

על דוח מסוג בררת משפט עם נקודות, יש לנהג 90 יום לבקש להישפט על הדו"ח. את הדו"ח יש לשלוח בדואר רשום למרכז פניות נהגים ארצי בכתובת המופיעה על הספח בקשה להישפט או באופן מקוון באתר של משטרת ישראל.

לאחר הגעת הבקשה להישפט, ישלח לנהג הזמנה לדין.

והאופציות הן, או לנהל משפט הוכחות במטרה להביא לזיכוי הנאשם בדין או שעורך דין יפעל לביטול התיק או להגיע להסדר טיעון מקל. דוגמה להסדר טיעון מקל היא שבמקום שהנהג יורשע על עבירה של דיבור / שימוש בטלפון במן נהיגה, הסעיף יומר לסעיף קל יותר של אי אחיזת הגה בשני ידיים שהוא סעיף ללא ניקוד.

 

הטיפול בדוחות מסוג הזמנה לדין

במקרה זה מדובר בעבירות שהן חמורות יותר, וכך גם העונשים אותם תדרוש התביעה להשית על הנאשם, כגון פסילות ממושכות ועד למאסר בפועל או על תנאי.

גם פה דרך הטיפול או לנהל משפט הוכחות או לשאוף לביטול הדו"ח או להגיע להסדר טיעון מקל, כגון ללא פסילה וללא נקודות.  

 

מה גורם לתביעה להגיע להסדר טיעון

מה שיגרום לתביעה להגיע להסדר טיעון מק, הלו כשלים בראיות. כלומר סנגור יבחן את התיק ויכין דוח כשלים מפורט, אותו הוא יציג לתביעה במטרה לשכנע אותם לבטל את הדו"ח או להגיע להסדר טיעון מקל.

 

סוגי כשלים ראייתיים 

בדוח מצולם של דיבור בטלפון, נרצה לראות שאכן רואים בכלל בתמונה שהאדם מדבר בטלפון. לאחרונה ניתן פס"ד בבית המשפט בחיפה, שבו נהג זוכה היות וההחזקה הייתה לצורך "להבטחת פעולתו התקינה של הרכב או לקיום כללי התנועה". וכן יצא לנו משפט שבו הטלפון אותו החזיקה הנאשם התברר, כקופסת מתכת שחורה, לאכסון סיגריות וישנם אינספור דוגמאות.

לעניין, צילום רכבים במהירות, יש לבדוק האם מדובר באותו מספר רכב, כמו בתמונה. ויצא לי לראות שהסרה 8 תורגמה ל 6. וכתב האישום בוטל.

כמו כן, יש לבדוק האם הרכב היה בודד בכביש בזמן הצילום ואכן יצא לנו לראות אופנועים שטסו במקביל לרכב שצולם.

 

אמינות המצלמות א – 3 

לאחר שבית המשפט בעכו, זיכה מספר נהגים, המשטרה מבחינתה חזרה להפעיל את המכשירים לאחר תקופה די ארוכה בה, הפעילות הושעתה. עוד טרם הוכרע עניין אמינות באופן סופי. אולם כיום המשטרה ממשיכה להשתמש במכשירים לצורכי אכיפה.

נהגים חדשים ועבירות מהירות –

הרבה נהגים חדשים אינם יודעים כי אפילו עבירת מהירות ללא ניקוד, תעריך את התקופה של הנהג החדש למשך שנתיים נוספות וכן הם יחויבו לעשות תאוריה מחדש.

לכן אם אתה נהג חדש, פנה מייד לעורך דין תעבורה מקצועי לשם הטיפול בדו"ח.

 

לסיכום 

בעקבות הקטל בכבישים, גייסה המשטרה לשורותיה, מכשירים אלקטרונים לאכיפת עבירות תנועה. הדוחות המונפקים ממצלמות הלו יכולים להיות מסוג קנס וניקוד וכן עבירות של הזמנה לדין.

אין להקל ראש בצבירת ניקוד ולכן לפני שאנו "רצים" לשלם את הדו"ח כדאי לנו להתייעץ עם עורך דין תעבורה מיומן, אשר יבחן את הדו"ח ויעריך את סיכוי ההצלחה בטיפול בדו"ח.

 

 
 

כתבות נוספות

 


עוד בהומלס

דירות ונדל"ן

דירות להשכרה

דרושים

דרושים

רכב

רכב יד שניה

יד שניה

יד שניה